a-kompetencia-fogalmanak-ertelmezesetol-a-kompetencia-alapu-oktatasig

A kompetencia fogalmának értelmezésétől a kompetencia alapú oktatásig

Kinyó László

A 21. század küszöbén a kompetencia vált a magyarországi és nemzetközi pedagógiai gondolkodás egyik meghatározó fogalmává, mibenléte azonban nem egyértelmű. Értelmezését megnehezíti, hogy a fogalom nem egységes, több jelentésváltozáson ment keresztül. Az előadás áttekintést nyújt a kompetencia fogalmának pedagógiai jelentőségéről, értelmezéseiről és változásairól. Bemutatja továbbá a kompetenciafejlesztés és a kompetenciaszemléletű pedagógia előtérbe kerülésének okait, valamint a kompetencia alapú pedagógia meghonosodásának oktatáspolitikai és iskolai feltételeit. A szerző a Szegedi Tudományegyetem, Neveléstudományi Intézetének tanára. Az előadás a Kompetenciákon alapuló korszerű oktatás a középiskolákban című konferencián hangzott el 2013. június 6-án, Szabadkán.